Past Projects

 

2016

Exhibitions: Main Gallery and Plus-Space

BUILT ON OUR BACKS: INVISIBLE HANDS AND BLACK MAGIC

08/14 - 09/04
Installation by Jasmine Murrell. In the Main Gallery.

COLLAGES

07/17 - 09/03
An exhibition of work by Grace Markman, Meridith McNeil, and Anna Rindos. In the PlusSpace.

AND STILL, SHE GROWS FLOWERS IN HER FLESH

07/17 - 08/07
New work by Alexandria Smith and Katherine Toukhy. In the Main Gallery.

QUEER HOME SWEET HOME

06/11 - 07/10
An installation by Tony Whitfield in the PlusSpace

ABYSSAL

05/28 - 07/03
Installation by Sara Jimenez
Curated by Kim Whitener
In the Main Gallery.

Baby, said Alice B. Toklas . . .

04/23 - 05-15
An experiment in self-performing theater. Concept and construction by Hanne Tierney. Engineering design by Oskar Strautmannis

Unstrung, a concurrent installation of performing objects from Tierney’s previous work was also on view in the Main Gallery.
 

Fences & Neighbors

04/10 - 05/08
Installation by Janet Goldner in the FiveMyles PlusSpace


PROGRESS

03/05 - 03-18
Installations and Performances by MacKenzie Angelo Seecharan and Anthony Rosado. In the Main Gallery


NO PLACE LIKE HOME

01/14 - 02/20
An installation by Marcus Jahmal in the FiveMyles PlusSpace.


DESIRING TO BE DATA FOR OTHERS

01/21 - 02/21
New work by Amanda Turner Pohan.
Curator: Carl E. Hazlewood
In the Main Gallery.

 

 

 

 

 

 

 


2015

Exhibition Program

ENDLESS, ENTIRE

11/21 - 12/20
Curator: Rachel Nackman
Work on or made with paper by 59 members of the American Abstract Artists.

DETROIT: 2 STORIES

11/01 - 12/11
An installation by Detroit-born Sandra Osip and Douglas James in the FiveMyles PlusSpace.

TRACE/MATTER

10/10 - 08/11
Curator: Charlotta Kotik
Artists: Ruth Hardinger, Kara Rooney.
Panel discussion with the artists, the curator, as well as architect Martin Kropac and philosopher Tom Huhn

The Sublime of the Mundane

07/19 - 08/23
Curated by Jasmine Murrell
Interactive works and installations: Jisun Beak, Mallory Cain Breiner, Keith Calhoun and Chandra McCormick, Florine Demosthene, C. Finley, Dominika Ksel, Shellyne Rodriguez, Andre Springer, Anonymous B.

Performance by Rufus Tureen. Video by Jisun Beak, Kiran Chandra, Angel Favorite, Jason Gregory Isaacs and Jasmine Murrell, Maya Jeffereis, Kelsey Lu, Tiana Marenaj, Kwantaeck Park, Shani Petes.

COLOR: SCULPTED AND PAINTED

06/06 - 06/28
Dieter Kuhn, Norbert Masal, Cindy Millin, Scott Reeds


Artistic Weapons of Mass Communication

04/23 - 05/24
Curated by Souhad Rafey
Samira Abbassy, Rajie Cook, Ganzeer, John Halaka, Mary Tuma

New American Sculpture

02/28 - 03/29
Leonardo Benzant, Bradly Dever Treadaway, Lindsay Dye, Hugh Hayden, Asif Mian, Clive Murphy, Matt Sears, Kate Stone, Justin Randolph Thompson
Curated by Dexter Wimberly

DEPTHFORMS

01/17 - 02/15
Installations and prints by artists/architects Alex Cornelius and Yu Nong Khew.

 

SPACEPROGRAM
 

Beat Festival at FiveMyles
09/18
Performances of Hanne Tierney's experiment in self-performing theater: Baby, Said Alice B. Toklas...

and

09/21
Spoken word and poetry performance by Derick Cross and Gabriel Ramirez, curated by Keisha-Gaye Anderson.

Loud Relation
08/25, 7pm
A new movement piece by Sophie Bromberg and Lindsey Weaving.

Fists Up / Guns Down
08/19
A series of spoken word, poetry, a capela singing, theater and dance performances to protest against police brutality. With an intervention by Sean Bell's fiancee.

SYMBIOH
07/08 - 07/09
A new performance by Lauren Cox / Human Collective blending dance and story telling with roots in Modern, Jazz, African and Improvisation. 

Long Live Brooklyn: Rhythm and Soul
05/22
An evening of performances by Brooklyn poets, emcees, singers and musicians. Organized by Alia Pierre.

#BlackGirlLit: Between Literature, Performance, and Memory
05/21
Performances featuring work that pivots off of the written and oral traditions of black feminist/womanist frameworks. Organized by Dell M. Hamilton, with Ayana Evans, Bryana Siobhan, Dell M. Hamilton, Helina Metaferia, Kal Gezahegn, Marcelline Mandeng, Tsedaye Makonnen.

Apartment 4D
05/19-20
A new play for children using shadow puppetry, projections, and headsets.

Soul Psychedelized
05/17-18
Live music and pop up exhibition for graffiti legends BAMA, Flint 707, Wayne Pearce, OUI, Charmain...

Interlude Reception
05/15
Reception for current Interlude artists: George Cochrane, Barbara Norman, Mariano Gil, Ryan Clayton-Cox & Malcom DePalma, Jess Frederick, Enrique Figueredo.

the book of lyte/ eve, Chapter One
04/09
Interactive, multi-media experience & conversation introducing the book of lyte, a collection of poems, prose, prayers & personal narrative inspired by Women & Gender Non-conforming MC's. By Queen GodIs.

Maybe Sometime
04/03
A 5 hour film and installation with Nevada sound and landscapes by Peter Shellenberger

Almost Chosen
04/01
An evening of live music (R&B and rap)

The Painted People InThe Sky and Beyond
03/24 - 03/26
An interactive video installation featuring the "Cloud Tunnel", by Jeanne Wilkinson.

BRAIDS
02/26, 8PM
A interactive performance on stilts by Anonymous Ensemble

BAU Institute
01/09 - 01/19
Seven artists from the BAU Institute residency in Cassis exhibit their work.

Sofar Sounds
01/11, 8pm
Sofar Sounds is a live music experience in unique spaces over 200 cities worldwide.


SpaceProgram
 

Gritty Nativity
12/19
A pre-holiday night of spoken word and live music hosted by Alia Pierre and A.M.P (Art Music People).

Lee Breuer: a reading
12/12
Lee Breuer reads an excerpt of his new play.

ASSIMILATION
12/04
The first of a multilogical-Afrofuturistic choreographic project that imbricates queer, Black, and anarchist ontologies with a current state of affairs. Choreography and performance by Malik Nashad Sharpe

Paraiso
11/12, 13 and 14
Choreography by Rebeca Medina. Based on 25 letters from women answering the question "What is paradise for you?", this work explores the diasporic experience of carrying paradise in the body.

What a Witch: A Ritual of Recognition
11/07
Promoting a queer rethinking of the witch figure, artist, folklorist and Detroit native Kay Turner presents a lecture and participatory performance with stories, songs, candies, kisses, and perverse pedagogy.

Rise #3
09/20
Gelan Lambert presents the third iteration of his four point piece about spiritual renewal, hope, fearlessness and courage in the midst of uncertainty.

Beat Fesitval: Look Up!
09/17
Beat Festival presents an evening of powerful spoken word artists curated by poet Keisha-Gaye Anderson - including Cheryl Boyce Taylor, JP Howard, Ras Osagyfo and Keisha herself.

Bounty of the Sea
08/29 - 09/19
An exhibition of sculptures and wall works by Lennox Warner, beautifully highlighting the problem of pollution of our oceans and waterways.

Ode to Jackeen
08/28, 8pm
Electro-acoustic chamber music piece by composer Jonah Rosenberg in collaboration with Ensemble Sans Maitre. Based on “The Journal of Albion Moonlight” by Kenneth Patchen.

On Griffin Alley
08/09
An interdisciplinary performance by Constance Winston, directed by Joey Huertas, re-imagining the trial of Lena Baker, 44-year old Black American female, the first and only woman to ever be electrocuted in the state of Georgia.

Wonderspark Puppets + Spoken Word & Live Music
08/01
An afternoon performance of "Goldilocks" by Wonderspark Puppets, and an evening of spoken word open-mic organized by Alia Pierre.

Silently To The Night
07/14
Experimental multimedia screening and interactive social media experience by visual artist, Christie Neptune. 

Running Out Of Thread
Opening 07/01
Performance and closing 07/11
Exhibition of suspended sculptures by Constance Slaughter. Performance choreographed by Felix Aarts, performed by Sarah Rodak.

Workroom (1)
06/18
A curated interdisciplinary, experimental performance series presented by lonely collective.

About TIme: A Meditation in Six Movements
06/13
A multi-disciplinary work in progress performance, part narrative, part abstract immersion. By Sandra Taggart.

Bama: Flags and Tags
06/03 and 06/04
A pop-up exhibition featuring the art of graffiti legends Bama, Wayne Pearce, Wicked Gary, Snake, Flint..., Flint 707, OUI, Shawn Tucker and Charmaine 65.

Introspective Mega Fluff
05/31
Work-in-progress performances by MadmenoftheMountain, Marie Christine Katz, and Naked Roots Conducive.

The Chosen (l'Elu)
05/27
A film by Aurélien Grèzes - part documentary, part fiction, it is the portrait of a French town councilor who wants to become the President of the French Senate.

A Flag of No Nation
05/21
 Poetry and dance performance & installation. that revolve around a nationless flag. Project by Tom Haviv, choreography by Jules Bakshi

Women are Legends, Too
04/11
Performances by poets, emcees and singers  for an all-women's event organized by Alia Pierre

In Private Moments
04/12-12
An exhibition of photography by Nakeya Brown, co-organized with Top Rank Magazine.

Rise#2
04/05
A performance by Gelan Lambert, the second of a 4-point work in progress showing at FiveMyles

A Conspiracy of Proletarian Shamans
02/21
A performance directed by Gary Heidt.

Get in the Pot: A work in process
02/07-08
Choreography by Emie Hughes in collaboration with dancers.

Light Keepers
01/08 - 01/11
A multimedia performance by Amanda Villalobos combining puppetry, film and live music.

Rise #1: New Year's Day performance with Gelan Lambert
01/01
A dance piece in development over 2015


2014

 

MAIN EXHIBITIONS:

My Mother's Store

11/08 - 12/14
Installation by Jack Ceglic

FiveMyles Benefit Exhibition

10/13 - 10-26
With work from 78 artists. Click here for more info.

New Visions: Crown Heights Artists

09/06 - 10/05
Organized by Carl E. Hazlewood and Hanne Tierney

Lourdes Bernard, Fran Kornfeld, Oasa DuVerney, Carl E. Hazlewood, Musa Hixon, Naomi Reis, Naomi Safran-Hon, Amanda Turner Pohan

Korea

06/25 - 07/13
Works by South and North Korean artists.
Curated by Heng-Gil Han
Co-organized by Korea Art Forum and Gallery HO

Chang Ho Choi,  Gye Keun Choi, Ildan Choi,  Suntek Chung,  Tcha Sup Kim,  Kakyoung Lee,  Kelvin Kyung Kun Park,  Yooah Park,  Chang Ri,  Sungsook Setton

Graceful Transitions

05/10 - 05/31
Anders Bernard Jones.
Curated by Ivy Nicole.


Re: purpose

04/12 - 05/04
Pamela Council, Sara Jimenez, Sondra Perry, Patrice Renee Washington
Curated by MoCADA fellows Ali Rosa-Salas and Amanda Reid


For Marian

03/1 - 03/31
Robert Chambers selected Aaron Gilbert
Matt Freedman selected Ceaphas Stubbs
Donna Dennis selected Hannah Haworth
Beverly Semmes selected Mira Friedlaender
Mia Westerlund selected Alex White Mazzarella
Fred Wilson selected Andrew Wilson 

Color Formed

01/16 - 02/23
Rachel Beach, Tom Doyle, John Monti, Don Porcaro, Carol Salmanson, Rachel Urkowitz
Curated by Jim Osman

 

 

SpaceProgram:
 

Bau Institute
12/27 - 01/04 
Exhibition of work by BAU Institute artists created during a residency in Cassis, France hosted by the Camargo Foundation.

Bloom. She Is Descending.
12/19 to 12/21
A multidisciplinary performance by Lindsay Abromaitis-Smith about living with ALS.

Dance at FiveMyles
12/14
Short dance performances by NonaLee Dance Theater and Ian Spencer Bell

Awake
10/16
NonaLee Dance Theatre Company

Night sky and Beyond
10/08 to 10/12
Exhibition of paintings by Sandra Taggart


Gnomes and a Rosebush
08/15 to 10/30
Two outdoor sculptures by Sam Tufnell

EcoHybridity: a love song for NOLA. Nesting (aka couch-surfing in a time of chaos).
09/19 to 09/21
Installation, visual opera, and performance by Kai Lumumba Barrow, tackling the question of displacement of African-Americans throughout history.

Sun/Son
09/11
A performance by Brother(hood) Dance and Ob!ka Dance. Sun/Son is a multidimensional dance experience that seeks to excavate the meaning of freedom.

It's very difficult to keep...
08/28 to 08/31
Installation and performance inspired in part by notable hoarding families such as the Collier brothers of Harlem and the Beales of Grey Gardens. By Eric F. Avery and Julia Smith.

Brooklyn Renaissance
08/19
An evening of music, poetry and dance organized by Alia Pierre.

St John's Place on Stage
08/16
Puppetry performance by Cathy Shaw


Artificial Romance
08/05 to 08/07
Exhibition of work by Katherine Toukhy

The Perception of Wilderness in the Garden of Us
07/19 to 08/03
Exhibition of work by Rashanna Rashied-Walker

Second Saturday on St Johns Place
07/12
Featuring poets/rappers/spoken-word performers Tommy Scott Young, Dreama, and Nene. With music by DJ Speedy. Special durational trade performance by Laura Sofia Perez, "Will Trade".

Second Saturday on St Johns place
06/14
Featuring the Cocoon Project Project and DJ Speedy

Surveillapocalypse
06/07 to 06/24
An exhibition of multimedia work by Brooklyn-based Native American Collective artCodex and Canada-based Native American Collective OO7. Guest artists: Oasa Duverney, Laura Napier, Joshua Peters, David Gregory Wallace, Bryan Zimmerman.

Searching for Sebald
06/04 and 05
A multimedia performance by the Deconstructive Theatre Project

Overheard: “The most daring thing I’ve ever done is take the bus to work.”
06/02
Performance by Writer-performer, Kirya Traber. Directed by Sara Lyons.

Capitalizing on the Crown
05/31
Screening of a documentary that explores the realities of gentrification in Crown Heights. By Public Allies NY.

Dream Within a Dream
05/30
CD release concert by B. Judah

Big Sir
05/25
Concert-performance on compassed gender by The American Laboratory

Night and a Switchblade
05/24
Film screening
Written, Directed and Produced by Ben Finer

Crown Heights Comedy Night
05/22
Comedy show hosted by Swartzlander 

Splash
05/17 - 06/30
Sculpture by Engels for HCX's Selebrasyon Festival

The Welcome Book
05/20
Release party and exhibition of a book written by ESL students from Kurt Hahn School. 

Finding a Vision
05/07 and 05/08
Multimedia exhibit showcasing original animations and related art by New York City-based artists with disabilities.

Π= 3.14…22
02/22, 03/22, and 04/22
Concept, Design, and Direction by Yoshiko Chuma

Half-Life
02/25
Choreography by Stormy Budwig
 


2013

Main Exhibitions:

New Work

11/2 - 12/16

Olu Oguibe, Carl E. Hazlewood

Process and Synthesis

9/12 – 10/20

Emily Berger, Nicholas Constantakis, Iona Kleinhaut, Kimberly Mayhorn

Empire

5/5–6/9

Jaishri Abichandani, Hacksworth Ashley, Daniel Bejar, Brendan Fernandes, Yoko Inoue, Pooneh Maghazehe, Yeni Mao, Wardell Milan, Aime Mpane, Glexis Novoa, Roberto Visani, Shoshanna Weinberger
 Curated by Natika Soward

 "Abstraction and Empathy"

3/16–4/22

Barbara Hatfield, Nancy Haynes, Jan Meissner, Gwenn Thomas
Curated by Carl E. Hazlewood

Sign Of The Tides

1/19–2/21

Helmut Dick, Karni Dorell, Jennifer Protas, Roel van Timmeren
Organized by Jennifer Protas

SpaceProgram:

Rosa Tu
01/26
CD release concert

Art. Love. Life: The Cypha
01/10
A live performance by Roxann Remekie

The Hood Has Talent
10/28
An musical event with talented young artists from Crown Heights. Popular Republic, Bank Boys, Suave Luciano, Young Snap, Twixx, Benjamin Stacking, FLI Brooklyn, Dope Gang (FASB), Young Lyric, Chilla Blunt & Stax Money, Hotep, Double O., Cathy Richards
Hosted by Teamm Phuckit, Angel, Nooks & Casey Empire.

An n' Pale
10/27
A conversation with  Haitian storyteller and poet Charlot Lucien. Presented by the Haiti Cultural Exchange

Crown Heights Film Festival
10/21-26
Organized by Erin Gleason and Pedro Martí

Incubatio
09/08-09
 Jo Wood-Brown and Miriam Parker. Film, installation and dance performance.  

Kont ak Mizik Anba Tonèl: Ochan pou Mimi Barthélémy
 
08/24
Sharing Haitian folktales by the late Mimi Barthélémy, presented by Melissa Beauvery, Jennifer Celestin, Atibon Legba, Laura Simms & music by Riva Nyri Precil. Presented by 
Haiti Cultural Exchange.

Convergence
 8/3-8/18
Jimmy Greenfield, Barbara Norman, Renee Van der Stelt. Photography, works on paper, sculpture.

Cedric Michael Cox
7/13–7/27
Paintings & Drawings

From Decay to Illumination
6/22–7/7
Finn Gleeson, David Mcleish, Matt Miley

From The Streets To FiveMyles High
6/14–6/15
Art, photography, music.
Curated by Richard Admiral.

Sidewalk Assembly
5/18
An evening of music, video, performance and storytelling organized by Salome Asaga in partnership with Haiti Cultural Exchange.

Legacy Lounge
4/27
Richel Cuyler presents an evening of music, dance, poetry, images, video and interactive art.

An n'Pale with photographer Marc Baptiste
 3/22
Haiti Cultural Exchange at FiveMyles

Caribbean Ballroomers in Concert
 
3/7–3/10

 


2012

Main Exhibitions:

American Landscapes

11/17–12/19

New works by: Marin Abell, Josh Bricker, Dan Carlson, Chad Curtis, Dymph de Wild, Ben Finer, Daniel J. Glendening, Peter Lapsley, Jan Mun, Tom Pnini, Leah Raintree, Rick Reid, Corina Reynolds, Greg Stewart & John Wanzel
Organized by Dan Carlson

Two Artists — Sculpture

Merril Wagner, Monique Luchetti

Since The Beginning Of Resistance

8/23–9/16

New work by Mildred Beltre

Breathing

5/3–6/3

Installation by Chin Chih Yang

In No Strange Land

3/25–4/22

Multimedia installation by Edouard Steinhauer

Time Harvest  

2/11–3/10

Installation by Musa Hixson

SpaceProgram:

Crown Heights Film Festival
10/30–11/10
Organized by Erin Gleason and Pedro Martí

A Map Is Not The Territory
6/29–7/8
Curator: Jessamyn Fiore

The Great New York City Mapping Project – Martin McCormack

Knowledge and Love of Mankind – Elizabeth White

Continent w/o Boarders  
7/13–7/15
Music, painting, sculpture from the cultures of the Americas

Field Notes  
7/19–8/2
New Paintings by Deborah Everett

Still Movement
2/3–2/5
A dance performance by Hattie Mae Williams and The Tatooed Ballerinas

Material Dreams from China
1/19–1/23
Etchings and ceramic sculptures by Robert Toyokazu Troxell

Woman of the Moon
1/19–1/23
Multimedia works by Grace Sachi Troxell

ArtQuake
12/16/11–1/15/12
Exhibition of portfolio works, organized by Haiti Cultural Exchange

 

 

2011

Main Exhibitions:

Asia Unspecific

10/29–12/3

Curator: Lilly Wei
Artist: Onmegumi Akiyoshi, Noriko Ambe, David Diao, Kyung Woo Han, Shih Chieh Huang, Amy Kao, Po Kim, Kunie Sugiura, Haeri Yoo

Two One Person Shows

9/10–10/9

Spin — installation by Caroline Cox
Cacophony Part 1 — paintings by C. Michael Norton.

Contemporary Expressions: Art from the Guyana Diaspora

8/13–9/3 

Curator: Carl E. Hazlewood
Artists: Arlington Weithers, Philip Moore, Frank Bowling, R.A.Victor Davson, Donald Locke, Andrew Lyght, Dudley Charles, Leila Locke

Short Stories  

5/21–6/19

Artists: Jamie Ellen Davis, Michael Ensminger, Stephen Kuzma, Sandra Osip, Caroline Parker, Sam Tufnell

Art/Sewn: Tradition, Innovation, Expression

3/26–5/8

Curator: Ward Mintz
Artists: Emily Barletta, Sandy Benjamin-Hanniba, Denise Burge, Elisa D’Arrigo, Linnea Glatt, Janet Henry, Cyrilla Mozenter, Jessica Rankin, Laura Splan, Anna Von Mertens

The Page Turners

2/5–3/6

Curator: Kwame Jaco
Artists: Celeste Dupuy-Spencer, Jamal Ince, David Shrobe, Jason Mager Dominica Paige, Musa Hixson, Ricardo Gonzalez, Rakeem Taylor, Mohamad Sardar, Noel RipollS, Joshua Humphries, Rico Anderson

 

Space Program:

Street Art Legends Collective 
12/9–12/11 
Curator: Frank Gerard Godlewski 
Artists: Bama, Clyde, Flint 70, Lava I & II, MICO.

H.A.L.T (Hungry . Angry . Lonely . Tired)
12/10 
Presented by Movement in C
Written and choreographed by Cathy Verdicia Richards

Flags of Whose Father
10/19–10/27
by Claudia Canizzarro

 

Crown Heights Film Festival10/12–10/15
Organized by Erin Gleason and Pedro Martí

 

 

An Evening of Haitian Poetry and Music
8/20
Presented by Bowery Arts + Science and City Lore, in collaboration with Haiti Cultural Exchange and La Troupe Makandal, Performances of oral and literary poetry were accompanied by building-sized projections via the poetry mobil.

To Gather
8/6–8/13 
Part performance, part installation, part gathering place in FiveMyles Garage Space. Event organized by Erin Gleason

Poetry and Music
7/31
Event organized by Katie Byrum

Crown Heights Memory Project
7/16–8/6 
Photographs by Hiroki Kobayashi

Don’t Think Twice, It’s All Right
7/12 
Theater Installation with Bob Dylan Puppet by Daniel Parmanetter

10.000
7/1–7/9 
Installation of 10,000 Toy Soldiers by Francis Hollenkamp

When the Drum is beating (film)
6/26 
Haitian Cultural Exchange presents the film directed by Whitney Dow.

New Work by Ernest Rosenberg
6/21 –6/ 27
Curated by Kevin L. Walks

F.O.K.U.S. and Soul of Brooklyn Art Market
6/1 

Stand (*an autumn play)
5/12–5/15
Presented by The American Laboratory

Definitions
3/11–3/18
Exhibition of artwork made by students from Pratt Institute, organized by The Drawing Club.

We Are Nebeneinander (We Are Side By Side)
1/6–1/9
With devised text from James Joyceʼs A Portrait of the Artist As A Young Man
Presented by The American Laboratory

 


2010

Main Exhibitions:

What’s Your War?

10/30–12/5

Curator: Oasa Du Verney
Artists: Jay Gaskill, Jonn Alex Gonzalez, Juan Hinojosa, Frank Justich, Sarah McCann, Allison Malinsky, Freya Powell Christine Peterson, Elisa Soliven, Sabrina Saneaux, Adam Thorman, Sharone Vendriger

A State of Flux  

9/12–10/10

Artists: Karni Dorell, Derek A. Haffar, Tony Whitfield

Mean and Sneaking

4/1–5/2

Curator: Viki Sher
Artists: Elizabeth Adams, Elaine Angelopoulos, Jennifer Bevill, Matt Callinan, Jeff Feld, Matthew Lusk, Michael DeLucia, Mai Braun, Laura Braciale, Drew Shiflett, B Wurtz, Amy Yao

Turnstile I  

2/11–3/21

Paintings by inmates at Rikers Island Correctional Facility, organized by Elizabeth Josephson

 

Space Program:

Vodou Brooklyn—Book Launch and Performance
12/18
Hosted by Stephanie Keith and Mambo Marie Carmel

Hanukkah puppet show
12/8
By Craig Judelman

Ain’t No Respect (for the soulsinger)
10/23–10/24 
An AfroFuturistic One-Woman Show by Karine Fleurima

Crown Heights Film Festival
10/7–10/9
organized by Erin Gleason and Pedro Martí

 

 

Photographs from the Book
8/8–8/29 
In the Presence of Family: Brooklyn portraits by Ann Rosen 

Paintings by Charles Lutz
7/10–8/1 

Fashion Show
6/27 
New Designs by George Beck 

Gentrifying Brooklyn: The Buying, Selling and Repackaging of Crown Heights
6/19
Film by Laurel Brown and Abeni Garrett
Neighborhood borders and identities are being shifted in Crown Heights to attract more affluent buyers into this community. 

The Slave Theater
6/6–6/20 
Photographs by Hiroki Kobayashi 

Expats
5/16–5/29 
Multimedia work by Salome Asega 
Video by Yared Zeleke 

Third Avenue Repertory Theater
5/13
A workshop-performance sequel to The Immigration Project – Anything to Declare? 

International High School at Prospect Heights
5/8–5/9 
Annual Exhibition of artwork made by students from the International High School at Prospect Heights, organized by their art teacher Cynthia Chatman 

Jack Ceglic draws neighbors on St. Johns Place
5/6–5/8 

New Work by Carl E. Hazlewood
3/27
A special one-day reception for the new work of artist and curator Carl E. Hazlewood. 

Coatlicue Theatre Company
3/6
Water is My Blood, Written, performed and directed by Hortencia and Elvira Colorado.


2009

Main Exhibitions:

Strange Intersections: New Work by Engels

12/3–2/5

The Soup Show

10/25–11/29 

Installation by Adam Niklewicz

Fortune Tellers

9/13–10/18

Oganized by: Kimberly Mayhorn
Artists: Sandra Brewster, Torkwase Dyson, Kimberly Mayhorn, Jasmine Murrell, Marisa Swangha, Simone Leigh, Adjua Williams 

can we expand MUSIC?

5/17–6/13 

Encounters of sound and image by Taketo Shimada, Calder Martin, Keith Connolly, and Yuji Agematsu

New Work—Two Artists

3/29–5/3 

Video installation and sculpture by Anita Glesta and Andra Samelson

Drawings

2/7–3/15 

Rebecca Smith, Mildred Beltre, and Rana Khoury

 

Space Program:

Strange Intersections: New Work by Engels
12/3–2/5/2010 

The Soup Show
10/25–11/29 
Installation by Adam Niklewicz,

Fortune Tellers
9/13–10/18 
Oganized by: Kimberly Mayhorn
Artists: Sandra Brewster, Torkwase Dyson, Kimberly Mayhorn, Jasmine Murrell, Marisa Swangha, Simone Leigh, Adjua Williams 

can we expand MUSIC?
5/17–6/13 
Encounters of sound and image by Taketo Shimada, Calder Martin, Keith Connolly, and Yuji Agematsu

New Work – Two Artists
3/29–5/3 
Video installation and sculpture by Anita Glesta and Andra Samelson

Drawings
2/7–3/15 
Rebecca Smith, Mildred Beltre, and Rana Khoury

 


2008

Main Exhibitions:

There’s No Place Like Utopia

10/25–12/15 

Curator: Matt Freedman 
Artists: Kim Brandt and Walsh Hansen, Rob de Mar, Ben Finer, Janet Henry, Eleanor Himmelfarb, Gerald Jones, red quickness, Adam Simon, Jude Tallichet, Letha Wilson 

Bornagain Again

9/13–10/12 

An exhibition of political commentaries 

Curator: Eddy Steinhauer 
Artists: Rico Anderson, Mike Arvan, Chris Ballantyn, Leslie Brack, Alec Dartley, Oasa DuVerney, Anna Ehrsam . Engles, Michael Holden, Josh Jordan, Rodney Leon, Eduard Pierre Louis, Scott Mansfield, Angelbert Metoyer, Kim Mayhorn, Zoe Pettijohn, Phyllis Plattner, James Porter, Jorge Rojas, Christopher Schade, Tony Shore, Suzy Spence, Mahyad Tousi 

 

Synaesthesia

3/11–6/15 

An exhibition of ten large canvases with a sound installation of Tibetan prayer bowls 

Exhibition Curator: Hanne Tierney 
Artists: Joseph Woolridge and Charles Fambro 

Native Voices: Contemporary Indigenous Art

3/9–4/21 

Three exhibitions of contemporary Native work: 

FiveMyles 
3/8–4/21 
Kentler International Drawing Space in Brooklyn
2/1–3/23 
Salena and Humanities Galleries at Long Island University/Brooklyn Campus 
3/6–3/29 

Project Director: Hanne Tierney 
Exhibition Curators: Raquel Chapa and Deborah Everett 
Artists: Jesse Cooday, Nicholas Galanin, Maria Hupfield, Sonya Kelliher-Combs Jason Lujan, Tanis Maria S’eiltin, Duane Slick, Star Wallowing Bull 

Steel and Roses: A Winter Garden

1/12–2/23

Curator: Hanne Tierney 
Artist: Sam Tufnell 

Space Program:

Student Exhibition
12/19–12/21 
An exhibition of student work, with proceeds from sales benefitting the art program at the International High School at Prospect Heights. The exhibition is organized by art teacher Cynthia Chatman. 

 

St. Johns Place on Stage X
8/23 
A neighborhood barbecue and performance festival 

 

Looking and Seeing on St. Johns Place
7/25–8/15 
Photography workshop with photographer Michael Britto 

 

BAM at FiveMyles
2/22–2/25 
Three days of performance presented in association with the Brooklyn Academy of Music 


2007

Main Exhibitions:

Continuum: Four Artists

11/9–12/3 

Exhibition Curator: Hanne Tierney 
Artists: Barbara Hatfield, Sophie Jeehyun Kim, Yoon Jee Nam, Anne Thulin 

Leibniz’ Folly

10/16–10/27 

Text, construction and performance: Hanne Tierney 
Music and voice: Grant Smith and Jane Wang
Light design: Trevor Brown 

Drawings in Multiples and Singular Sculpture

9/7–10/7 

Exhibition Curator: Hanne Tierney 
Artists: Nayda Collazo-Llorens, Francks Deceus, Carl Hazlewood , Jean Pierre-Icart, Yasmin Sprio, Roberto Visani 

There Goes the Neighborhood

6/21–7/15 

Sound Installation 

Interviews conducted by the community 
Photographs by Michael Britto 
Video by Julia O’Farrow 

Will the real...

5/6–6/10 

Video works by Michael P. Britto, Wayne Hodges, Zach Rockhill 

Pleasure Beach

3/15–4/25 

Three installations by Emily Feinstein, Robbin Taylor Peirce, Juana Valdes

 

Space Program:

St. Johns Place on Stage IX
8/25 
The Summer King presented by The American Opera Project 
Emily Feinstein, Robbin Taylor Peirce, Juana Valdes 

Djarara
3/12 
Music at Borough Hall 
Organized by five myles 

BAM at five myles
2/22–2/25 
Three days of performance presented in association with the Brooklyn Academy of Music 
Great Performances 
Matt Freedman, Tim Spelios – performance 
Wayne Hodge – performance 
David Kramer - film, Bobby Hirschhorn – live piano 
LEMUR – League of Electronic Musical Urban Robots 
Zach Rockhill, - video 
Sabir Mateen – saxophone 
Hanne Tierney, Jane Wang, Mac Wellman - performance 
African Music, Dance and Songs 
Masauko Chipembere - acoustic guitar and vocals 
Mongezi Ntaka - electric guitar 
Yolanda Sangweni – vocals 
Jamie Philbert – dance 
Haitian Rara Music, Dance and Performance 
Djarara - the band 
Jee Hui Chang – performance 
Zach Rockhill - performance 
St. Johns Place Dancers with Chana Adams 

Photographs from South Africa
1/26–2/25 
Exhibition Curator: Hanne Tierney 
Photographer: Ezra Mabengeza 

 


2006

Main Exhibitions:

Black Women: A Place in History

2/18–3/26 

Photographs by LeRoy Henderson
Exhibition Curator: Hanne Tierney 

Cardboard Images and Shadows

2/18–3/26 

Artist: Raymond A. King 
Exhibition Curator: Hanne Tierney 

Drawings

4/2–4/22 

Artist: Zach Rockhill 
Exhibition Curator: Hanne Tierney 

Actions (3)

4/8 

With Wayne Hodge, Lucas Kelly, Nathaniel Lieb, Ivan Monforte, Jeanine Oleson, Clifford Owens, Erin Thurlow, Carla Repice, Zach Rockhill 

Camera Work

5/14–6/17 

Videos by Kenyan visual artists: Evanson Kangethe, Patrick Mukabi, Kevin Odour, Frank Odweso, Jimmy Ogonga 
Photographs by James Muriuki 
Exhibition Curator: Hanne Tierney 

Space Program:

St. Johns Place on Stage VIII
8/12 
A neighborhood barbecue and performance festival 

Looking Good – Summer Program at FiveMyles
8/1–9/18 
Artist in Residence: Wendy Hirschberg 
Photographs: Michael Britto 

Changelings: Emerging Artists
9/23–11/12 
Artists: Derrick Adams, Jee Hui Chang, Cynthia Edorh, Lennon Jno-Baptiste, Hee See Kim, C. Duane Lee, Tyeakea Miles,San Bin Park, Eddy Steinhauer 
Curator: Carl Hazlewood 

A Haitian Christmas Celebration
12/18